Orthodox Cathedral of the Holy Virgin Protection: Schedule
2nd Street Cathedral
59 East Second Street
(Between First & Second Avenue)
New York, NY 10003
212-677-4664 info@nycathedral.org

August 18 to September 28, 2019

Sunday

August 18

St Arsenios of Paros (1877)

St John abbot of Rila

9:00 am Hours & Divine Liturgy
Monday

August 19

St Pitirim bishop of Perm

M Timothy, Agapios, Thekla of Palestine (305)

Donskoy Icon MPOV

Tuesday

August 20

Prophet Samuel (11thBC)

Wednesday

August 21

Ap Thaddeus of the 70

St Avramy of Smolensk

Thursday

August 22

Athansios, bp Tarsus in Cilicia

St Bogolep of Uglich

6:00 pm 9th Hour/Vespers
Friday
Saturday

August 24

Rep NHM Kosmas the Aetolian

5:30 pm Vigil Service
Sunday

August 25

Ap Titus of the 70, bishop of Crete

9:00 am Hours & Divine Liturgy
Monday

August 26

M Adrian & Natalia

Tuesday

August 27

St Pimen the Great

Wednesday

August 28

OpRel St Job of Pochaev (1659)

Thursday

August 29

Beheading of the Forerunner and Baptist John

NHM Peter of Krutitsa (1936)

8:00 am Divine Liturgy
6:00 pm 9th Hour/Vespers
Friday

August 30

St Alexander Nevsky

Synaxis of Serbian Hierarchs

Saturday

August 31

HM Cyprian bishop of Carthage (258)

5:30 pm Vigil Service
Sunday

September 1

Church New Year

St Simeon Stylites

9:00 am Hours & Divine Liturgy
Monday

September 2

Ss Anthony & Theodosius of Kiev Caves

Rep Fr Seraphim Rose (1982)

Tuesday

September 3

John Fool-for-Christ at Rostov (1580)

St Phoebe the Deaconess

Wednesday

September 4

Prophet Moses (16thBC)

“Unburnt Bush” Icon MPOV (1680)

Thursday

September 5

Pr Zachariah & R Elizabeth, parents of the Baptist

6:00 pm 9th Hour/Vespers
Friday

September 6

Miracle of Archangel Michael at Colossae

M Eudoxios, Zeno & Macarios

Saturday

September 7

M Sozon of Cilicia

St Macarios of Optina

5:30 pm Vigil Service
Sunday

September 8

Nativity of the Theotokos

Pochaev & Kursk Icons MPOV

9:00 am Hours & Divine Liturgy
Monday

September 9

Ancestors of God Joachim & Anna

St Joseph of Volokalamsk

Tuesday

September 10

M Menodora, Metrodora & Nymphodora

Wednesday

September 11

Ss Sergius & Herman of Valaam

St Euphrosynos the Cook

Thursday

September 12

M Julian of Galatia

HM Autonomos of Italy

6:00 pm 9th Hour/Vespers
Friday

September 13

Forefeast of the Exaltation of the Cross

6:00 pm Festal Vigil
Saturday

September 14

Elevation of the Life-Giving Cross

9:00 am Divine Liturgy
5:30 pm Vigil Service
Sunday

September 15

GM Nicetas the Goth

OpRel Stephen the Protomartyr (415)

9:00 am Hours & Divine Liturgy
Monday

September 16

GM Euphemia the All-Praised

M Sebastiana of Heraclea

Tuesday

September 17

M Sophia & her 3 daughters Faith (Vera), Hope (Nadezhda), Love (Lyubov)

Wednesday

September 18

M Ariadne of Phrygia

St Hilarion of Optina

Thursday

September 19

St Theodore prince of Smolensk & Yaroslavl

St Theodore, abp Canterbury

6:00 pm 9th Hour/Vespers
Friday

September 20

NM Hilarion of St Anne Skete

Saturday

September 21

Ap Quadratus of the 70

St Dimitri of Rostov

5:30 pm Vigil Service
Sunday

September 22

HM Phocas of Sinope (117)

Prophet Jonah

26 M at Zographou killed by Latins

9:00 am Hours & Divine Liturgy
Monday

September 23

Conception of St John the Baptist

Tuesday

September 24

All Saints of Alaska

Wednesday

September 25

Repose of St Sergius of Radonezh

Thursday

September 26

Rep of Apostle & Evangelist John the Theologian

6:00 pm 9th Hour/Vespers
Friday

September 27

St Sabbatios Wonderworker of Solovki (1435)

NM Aquilina of Thessalonika

Saturday

September 28

Prophet Baruch

St Vyceslav, prince of the Czechs

5:30 pm Vigil Service
Start date:       Weeks:  
Home   |   Calendar   |   Readings   |   Feasts   |   Links   |   Resources   |   Contact   |   Marriage & Baptism   |   About Us   |   Orthodoxy   |   Gallery   |   News
News Calendar Photo Galleries About Us Resources
Close
Close
button